کتانی پیاده روی ایرانی

پیاده روی آن هم با کتانی پیاده روی ایرانی یک نمونه از ورزش های بسیار مناسبی است که با هزینه ای بسیار اندک می توان آن را انجام داد. امروزه با وجود قیمت های گریان و سرسام آور در تمام زمینه ها بسیاری از رشته های ورزشی نیز پر هزینه شده اند از این رو هر فردی باید سلامتی خود را مدنظر قرار داده و ورزش مناسب با جیپ پول خود را حتی المقدور در برنامه هفتگی خود داشته باشد.

کتانی پیاده روی ایرانی

بنابراین یکی از بهترین ورزش هایی که می توان به عنوان ورزش های کم هزینه آن را معرفی کرد همین ورزش پیاده روی می باشد. اصولا برای هر ورزشی بهتر و مناسب تر این است که از وسایل و ابزار مناسب با آن ورزش استفاده کرد. مثلا برای پیاده روی یکی از ابزار هایی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید استفاده از یک کتانی مناسب برای ورزش پیاده روی می باشد.

کتانی ها انواع بسیاری دارند که از اقسا نقاط کشور های مختلف مخصوصا آمریکا و آلمان می توان نمونه هایی از آن را نام برد. در کل کتانی پیاده روی شامل دو قسمت زیره و رویه می باشد و بخش زیره وظیفه جذب نیرو وارد شده از سمت زمین به سمت پا را نیز دارد و بخش رویه وظیفه محافظت و راحتی پا را عهده دارد می باشد.

چند ویژگی کتونی های رانینگ یا پیاده روی

  • کتانی پیاده روی یا رانینگ در سه شکل مستقیم , نیمه منحنی و منحنی تولید و طراحی می شود. هر یک از این سه شکل از کتانی دارای راحتی متفاوتی با توجه به نوع پا ایجاد می کنند.
  •  بخش نگهدارنده پاشنه کتانی باید طوری باشد که باعث تقویت و افزایش پایداری پاشنه پا بشود.
  •  قسمت رویه کتانی عموما بصورت مشبک و از مواد سبک تولید می شود. از جمله ویژگی های بارز این قسمت از کتانی ها شامل: شکل کفش, قسمت پنجه ها و بخش نگهدارنده پاشنه است.
  •  ارتفاع زیره کفش یا کتانی پیاده روی نباید زیاد باشد و اختلاف ارتفاع در قسمت پاشنه با سر پنجه کتانی ناچیز و یا در ارتفاع یکسانی باشد. این موضوع سبب می شود تا قسمت پاشنه, سرپنجه و میانی پا در یک راستا قرار بگیرد که در این صورت سبب پایداری بیشتر پا در زمان دویدن یا پیاده روی نیز می شود.

دو فاکتور مهم در انتخاب کتانی مناسب پیاده روی

کتانی پیاده روی ایرانی

قوس کف پا

قوس کف پای هر فردی, علاوه بر تاثیر بر نوع راه رفتن افراد, نقش بسیار مهمی را در توزیع یکنواخت نیروی بدن بروی پا در هنگام راه رفتن و دویدن دارد. این قوس کف پا باعث می شود تا نیروی منتقل شده به پا بصورت یکنواخت به مفاصل قوزک, زانو و ران منتقل شود و شامل حالت های زیر می باشد:

انواع مختلف قوس کف پا

  •  قوس نرمال کف پا
  • کف پای صاف
  •  قوس زیاد کف پ
  •  پرونیشن

پرونیشن

پرونیشن یعنی حرکت به سمت داخل پا در هنگام راه رفتن، به صورتی که این حرکت به داخل, نیروی وزن بدن را بصورت یکسان بروی پا توزیع کند. در یک پای نرمال و در پیاده روی استاندارد پا حدود 15 درصد, از مفصل قوزک, به سمت داخل چرخش پیدا می کند. پرونیشن نرمال برای جذب ضربه بسیار ضروری است و کمک می کند تا پا بطور یکسان از سر پنجه ها, در زمان راه رفتن, از زمین جدا بشود و شامل دو حالت زیر می باشد:

  •  پرونیشن بیش از حد (Overpronation)
  • پرونیشن کمتر از حد استاندارد یا سوپانیشن (Supination)

با توجه به موارد بالا و گفته های بیشتر کارشناسان، استفاده از کتانی پیاده روی ایرانی اگرچه می تواند به اقتصاد کشور ما کمک بسیاری کند اما چیزی که بیشتر اهمیت دارد رعایت استاندارد ها می باشد از این رو چه کتانی پیاده روی ایرانی استفاده کرده باشید و چه غیر ایرانی بهتر است همیشه به استاندارد ها را در نظر بگیرید.